Únor 2016

Teen Talent - Episode 1

29. února 2016 v 19:35 English story
Připravila jsem si pro vás novou rubriku ENGLISH STORY! Tato rubrika bude obsahovat příběh psaný v angličtině, který bude rozdělen na 16 částí, tak snad se vám bude líbit. A jdeme na první epizodu.

"I'd like to thank you all for coming to Teen Talent." Heston Parks stood on a stage in front of about three hundred excited teenagers from all over London. "Being a rock star is not easy. I only managed it for 35 long years. Now, it is your turn. Next week we're gonna have three nights, with around 30 bands each night. Only two bands from each evening will go to the final. The winner of the final will win five thousand pounds, and a management contract with me and my lovely wife, Summer.

There were cheers and applause from the people in the large hall. Heston continued. "Now I'm sure we've got some great talent here in this room. but don't forget, you just have one song - one original song - to impress u. I'm not in the business to help karaoke singers. I want talent. So register with us, and come back next week and show us what you can do!" There was another big cheer and applause from the crowd in front of Heston. Every one of three hundred people was sure that they had the talent to impress the amazing Heston Parks.

Sitting in a café that evening were four teenagers, buzzing with excitement about the competition. "Five thousand pounds!" said Chelsea. "Wow, we can do some serious shopping with that kind of money!"
"Yes, we could invest the money in some new-equipment," suggested Jack.
"Er, guys, aren't you forgetting something?" asked Daniel, a little frustrated.

They were talking about how to spend the money, rather than preparing for the competition.
"We need a song - an original song. They don't grow on trees."
"Daniel's right," said Holly. "We need to focus on the song and the music.

"So, how did it go?" Summer Parks kissed her husband on the cheek.
"Usual bunch of wannabes," said Heston, hanging up his fake leather jacket.
"Ah, you enjoy it really. All those lovely teenagers, listening to your every word: it must Heston smiled. "One or two."

NEXT DAY ...

"Where is she?" Holly, Daniel and Jack were waiting in their music practice room. Chelsea was late again.

"She probably still going her hair," said Daniel. "I heard that she ..."
"Hi, guys! Sorry I'm late, but look!" Chelsea hald up a piece of paper - some lines of text written on it. "I have just written our song. The song that's gonna win us five thousand pounds!"

The reaction from the others was not what Chelsea expected. Didn't they realise how difficult it was to write a hit song?

"Would you like to sing it for us?" suggested Holly. "If you have some idea of the melody."

"Sure, it's not one hundered percent ready, but I can give it a go." Chelsea looked up at Jack, Holly and Daniel and laughed nervously. "I feel like I'm on one of those talent shows with three judges."

"Just relax," said Jack. "We know this is not final version."

Chelsea held the paper in front of her and started singing. "Ooooooh, baby. Oooooh, yeah, baby. Come on let's party, oh yeah, let's party, come on, let's party tonight. oooooh, ooooh, ooooooooooh ..."

Daniel, Holly and Jack looked at each other. No one knew what to say.

"So, what did you think? I know it isn't perfect yet, but ..."

"I think your voice complements the song very well," said Jack

"Hey, thanks, Jack. What about you Daniel? Holly?"

"Um, Chelsea," began Holly. "What I think Jack is trying to say is that the song, and your voice are both, what's the word ...?"

"Painful? Bad? Terrible?" suggested Daniel.

"Yes, all of those," said Holly. "We're sorry, Chelsea, but I don't think that's the ind of song we're looking for."

"Sorry?" cried Chelsea. "You'll be the ones that are sorry. I'm gonna win that competition. You guys just haven't got a chance without me!"

"Chelsea, hang on a minute." said jack "We can ..."

But it was too late. Chelsea had left the room, slamming the door behind her.


DISCUSSION:
A) What title would you give this episode?
B) Do you think Chelsea will do something nasty to her friends?
C) What do you think is going to happen?
D) Do you think the band will be able to work without her?

Tak jsem zvědavá na vaše reakce na tuto novou rubriku a konkrétně na tuto episodu. Dále bych ráda věděla, jestli se vám líbí, že vydávám i v angličtině, protože angličtina je můj oblíbený jazyk a někdy jen tak začnu mluvit v angličtině a ani si to neuvědomím (Letos budu dělat i další Cambridské zkoušky, ale o tom bude taky článek). A ještě mi do komentářů napište, jak byste odpověděli na otázky z diskuse.

Kiss vaše Káťa:)

Zdravý fastfood

28. února 2016 v 14:24 Jídlo
Chcete si zlepšit svoji sportovní výkonnost i zdraví? Je to jednoduché, rozšiřte svůj nákupní seznam o pár zajímavých potravin!

Dnešní nabídka z doplňky stravy je opravdu velmi široká. Prodejci slibují, že díky jejich preparátům dosáhnete skvělých sportovních výsledků, zlepšíte svůj zdravotní stav... Nezapomeňte ale, že pečlivě sestavený jídelní plán vám může posloužit úplně stejně a kompletně přírodně! Našla jsem pro vás pár super potravin, které zlepší výkonnost a dodají tělu spoustu dalších nutričně důležitých látek.

GOJI (kustovnice čínská)


Proč?
Toto tmavě červené sušené ovoce v sobě ukrývá spoustu antioxidantů, bílkovin, vitaminů a minerálů. Po staletí je goji v čínské medicíně považována za plod dlouhověkosti. Goji byla zkoumána také pro své schopnosti dodávat energii. A jedna ze zahraničních studií objevila, že po 14denním konzumování kustovnice ve formě džusu měli účastníci lepší fyzičku, lépe spali, soustředili se, méně trpěli stresem, únavou a upravilo se jim zažívání.

Jak?
Před cvičením si dejte hrst kustovnice pro zvýšení energie nebo si plody nasypte do ranní ovesné kaše. Goji je dnes k sehnání v téměř každém supermarketu.

MORINGA


Proč?
Moringa oleifera (olejodárná) je jednou z nejužitečnějších a nejvšestranějších rostlin. Bývá také označována jako rostlina s nejvyšší koncentrací živin na světě. Největší množství nutričních látek obsahují její listy, které se dají konzumovat čerstvé jako salát nebo sušené a rozdrcené na prášek, jenž se prodává i jako potravinový doplněk ve formě kapslí. Obsahuje více než 90 nutrientů, např. vitaminy A1, B1, B2, B3, C, vápník, železo, zinek a další. Vápníku nabízí dokonce více než mléčné produkty! A obsahuje také látky, které bojují proti zánětům či regulují funkci šťítné žlázy, hladinu krevního cukru i apetit.

Jak?
Stačí přidat čajovou lžičku prášku do jakéhokoli jídla (třeba i do polévky), čímž přírodní cestou výrazně zvýšíte jeho výživovou hodnotu.

BAOBAB
Proč?
Toto afriké super ovoce má třikrát více vitaminu C než pomeranče. Látky v něm obsažené dokážou posílit imunitu a urychlit snížení stresového hormonu kortizolu, což je důležité pro správnou svalovou regeneraci. A ukrývá v sobě dokonce dvakrát tolik antioxidantů než goji, šetkrát více draslíku než banány a obsahuje i více železa než špenát nebo červené maso. Je nepostradatelný při transportu kyslíku v organismu a pomáhá předcházet únavě a svalovým slabostem.

Jak?
K dostání je stoprocentní jemný prášek sušené dužiny plodu baobabu, který můžete přidat do koktejlů nebo jím osladit bílý jogurt, musli či ovesnou kaši. Doporučená denní dávka je 5-15g (1 až 3 lžičky, dávkování ale není omezeno.

Cukr pod lupou

26. února 2016 v 21:01 Jídlo
Kolik kostek cukru se skrývá ve vašich oblíbených laskominách? Možná se budete divit!

Jednoduché cukry se lehce tráví a jsou velmi rychle vstřebávány ze zažívacího traktu, což vede k rychlému nárůstu hladin glukózy v krvi. Tento prudký nárůst vede k vaplavení značného množství inzulinu, hormonu, který reguluje hladiny cukru v krvi. Nadbytek cukrů v krvi je pak působením inzulinu ukládán jako zásobárna energie ve formě tukové tkáně, což je přesně to, co nechceme. Proto se snažte, aby ve vašem jídelníčku bylo těchto cukrů minimum. A v kterých potravinách jednoduché cukry najdeme? Typickým příkladem jednoduchého cukru je ten, který používáme ke slazení (např. právě kostka cukru). Je ale obsažen i ve sladkostech, sušenkách a pečivu, ve slazených limonádách, i v ovocných džusech. Jednoduché cukry jsou obsaženy například i v ovoci, tyto cukry však většinou nejsou tak rychle vstřebávány, neboť je zpomalují další látky v něm.
7 kostek cukru = dvojitý (velký) hamburger = 27 g cukru


5,5 kostek cukru = 10 želatinových bonbonů = 22 g cukru


9 kostek cukru = 330 ml kolového nápoje = 35 g cukru
3 kostky cukru = 1 musli tyčinka polomáčená v čokoládě (35 g) = 13 g cukru

4 kostky cukru = 1 sklenice nápoje mojito = 15 g cukru


3 kostky cukru = 1 porce cheesecake = 11 g cukru7 kostek cukru = 3 kopečky zmrzliny (150 g) = 27 g cukru

3,5 kostek cukru = 1 kobliha donut = 14 g cukru
0,5 kostky cukru = 1 lžíce kečupu (10 g) = 2 g cukru


5 kostek cukru = 250 ml pomerančového džusu = 20 g cukru


Správná volba

24. února 2016 v 17:32 Jídlo
Jak docílit toho, aby byly vaše snídaně opravdu zdravé a poskytly vám ten nejlepší možný start do náročného dne? Vyměňte méně vhodnou variantu za zdravější, a dokonce i chutnější.


Kukuřičné lupínky s mlékem a pomerančovým džusem vyměňte za Sypané musli bez přidaného cukru s ovocem, oříšky, bílým jogurtem a bylinkovým čajem

Zapečený toast se sýrem a šunkou vyměňte za Obložený chléb se sýrem, kvalitní šunkou a zeleninou

Toast s marmeládou (bílé pečivo) vyměňte za Toast s lučinou a kvalitní marmeládou (raději celozrný toast)

Palačinky s nutellou a šlehačkou vyměňte za Palačinky s čerstvým ovocem s medem nebo sirupem z agáve

Sázené vejce smažené na oleji vyměňte za Vařené vejce například nahniličko

Instantní ovesnou kaši s přidaným cukrem vyměňte za Domácí ovesnou kaši s čerstvým ovocem

Tak snad jsem vás něčím inspirovala:)

Jak to bude s blogem?

24. února 2016 v 16:07 Upozornění
V dnešním článku si ujasníme, jak o bude s blogem dále. Tak jdeme na to...

Články budou vycházet jednou za 2 až 3 dny, protože každý den je to pro mě časově nemožné. Rozpis článků budu vydávat každou neděli, aby jste věděli co můžete na blogu čekat.
Každý měsíc (nebo 14 dní) bude na blogu jídelníček, recepty k němu a také nákupní seznam.

ROZPIS ČLÁNKŮ NA TENTO A PŘÍŠTÍ TÝDEN
 • ST - 24.2. - Správná volba
 • PÁ - 26.2. - Cukr pod lupou
 • NE - 28.2. - Zdravý fastfood
 • ÚT - 1.3. - Do fitka podle typu postavy
 • ČT - 3.3. - Proti stresu
 • SO - 5.3. - Recepty na muffiny
ROZPIS JÍDELNÍČKŮ V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ
 • PO - 7.3. - Jídelníček pro dobré ráno
 • PO - 21. 3 - Jídelníček pro dobití energie

Tak snad vám to bude vyhovovat:)

Nákupní seznam

23. února 2016 v 21:14 Jídlo
Jako bonus tady máte ode mě nákupní seznam k exotickému jídelníčku.

PEČIVO A CEREÁLIE
 • celožitné dalamánky
 • pohankové dalamánky
 • lámankový chléb
 • slunečnicový chléb
 • žitný chléb
 • pohankové vločky
 • rýžové vločky
 • ovesné vločky
 • žitné sušenky
 • Dobrá vláknina
 • špaldová mouka
MASO A RYBY
 • sardinky ve vlastní šťávě
 • hovězí mleté maso
 • hovězí roštěná
 • vepřová panenka
 • kuřecí prsa
 • mořské plody
 • krevety
 • losos
 • treska
 • králík
MLÉČNÉ VÝROBKY
 • tvrdý sýr 30% t. v s.
 • sýr cottage
 • sýr ricotta
 • parmazán
 • mozzarella
 • žervé
 • bílé jogurty
 • kefírové mléko
 • jogurt višňový s vanilkou
 • jogurt s jahodami a cereáliemi
PŘÍLOHY A LUŠTĚNINY
 • rýžové mléko
 • sójové mléko
 • sójová smetana
 • sójová omáčka
 • marinované tofu
 • červenáčočka
 • pšeničná tortilla
 • těstoviny
 • kuskus
 • rýže
OŘÍŠKY A SEMÍNKA
 • lněná semínka
 • piniové oříšky
 • slunečnicová semínka
 • dýňová semínka
 • sezamová semínka
 • kokosové lupínky
 • mandle
 • kešú
OLEJE A TUKY
 • olivový olej
 • avokádový olej
 • řepkový olej
OVOCE A ZELENINA
 • ovoce (banány, kaki, kiwi, pomeranče, mango, pomelo, fíky, avokádo, limetky, jablka, sušené fíky, moruše bílá, ananas, mandarinky, rozinky, citrony)
 • zeleniny (papriky, špenát, čekanka, brokolice, cibule, okurky, sušená rajčata v oleji, ledový salát, polníček, červená řepa, rukola, rajčata, chilli papričky, římský salát, fenykl, pórek, česnek)
 • bylinky a koření (sůl, pepř, bazalka, petrželka, skořice, zázvor, koriandr, kari, hřebíček)
NÁPOJE:
 • fresh mrkvová šťáva
 • ovocný, zelený, černý, mátový a bílý čaj
 • Karo
OSTATNÍ
 • brokolicová pomazánka
 • balzamikový ocet
 • javorový sirup
 • třtinový cukr
 • vejce
 • houby
 • hořčice
 • med
POZNÁMKY
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________


Tak co líbí se vám? Dejte mi prosím vědět do komentářů, jestli to mám dělat pravidelně.

Recepty k jídelníčku

23. února 2016 v 20:51 Recepty
Salát s kaki, čekankou a mozzarellou1146 kJ/274 kcal
bílkoviny: 10 g
sacharidy: 10 g
tuky: 19 g

Ingredience na 1 porci:
50 g mozzarelly, 50 g kaki, 100 g červené čekanky, 10 g piniových oříšků, 3 g olivového oleje, sůl, pepř a bazalka

Postup:
Mozzarellu vyjmeme z nálevu, kaki nakrájíme na měsíčky, listy čekanky rozebereme a omyjeme. Vložíme na talíř, zasypeme piniovými oříšky, pokapeme olivovým olejem, osolíme, opepříme a ozdobíme čerstvými lístky bazalky.

Tip:
Lze podávat i jako večeři s celozrným pečivem.


Kuskus s tofu a mangem:1467 kJ/351 kcal
bílkoviny: 15 g
sacharidy: 52 g
tuky: 6 g

Ingredience na 1 porci:
100 g vařeného kuskusu, 80 g marinovaného tofu, 100 g manga, 50 g žluté papriky, 30 g sušených rajčat v oleji, sůl, pepř a petrželka

Postup:
Kuskus připravíme podle návodu. Marinované tofu napíchneme na špízy a na pánvi bez oleje orestujeme dozlatova. Do hotového kuskusu vmícháme na kousky nakrájené mango, papriku a sušená rajčata v oleji. Promícháme, dochutíme solí, pepřem a nasekanou petrželkou.

Tip:
Tofu můžete nahradit i kousky ryby na grilu.


Kuřecí prsa s avokádem a tortillou1580 kJ/378 kcal
bílkoviny: 26 g
sacharidy: 35 g
tuky: 15 g

Ingredience na 1 porci:
100 g kuřecích prsíček, 50 g avokáda, 50 g cherry rajčátek, 20 g římského salátu, 42 g pšeničné tortilly, 5 g avokádového oleje, 10 g chilli papriček, sůl, pepř a 1 lžička šťávy a kůry z limetky

Postup:
Kuřecí prsa naložíme do marinády z avokádového oleje, soli, pepře, nasekaných chilli papriček a šťávy a kůry z citronu. Poté orestujeme dozlatova na pánvi. Avokádo oloupeme a nakrájíme na měsíčky, cherry rajčátka rozpůlíme. Na talíř vložíme tortillu, kterou ozdobíme listy salátu, nakrájenými kuřecími prsíčky, avokádem, rajčátky a zabalíme.

Tip:
Pro obměnu vyzkoušejte z krůtím masem.


Exotický salát s ovocem a kokosem1110 kJ/265 kcal
bílkoviny: 2 g
sacharidy: 49 g
tuky: 7 g

Ingredience na 1 porci:
60 g banánu, 50 g kaki, 50 g pomeranče, 40 g kiwi, 25 g morušebílé, 10 g kokosových lupínků

Postup:
Banán oloupeme a nakrájíme na kolečka, kaki, pomeranč a kiwi na měsíčky. Vložíme do hlubokého talíře nebo misky. Ozdobíme moruší a kokosovými lupínky.

Tip:
Zajímavou chuť salátu dodá bílý jogurt.


Špíz s ananasem a hovězím masem1325 kJ/317 kcal
bílkoviny: 24 g
sacharidy: 27 g
tuky: 11 g

Ingredience na 1 porci:
125 g hovězí roštěné, 100 g ananasu, 50 g cibule, 5 g řepkového oleje, 10 g sójové omáčky, 10 ml javorového sirupu, 10 g chilli papričky, sůl, pepř, petrželka

Postup:
Maso nakrájíme na nudličky, naložíme do řepkového oleje, sójové omáčky a javorového sirupu. Dochutíme nasekanými chilli papričkmi, solí a pepřem. Necháme odležet. Poté napíchneme na špíz spolu s ananasem a cibulí. Grilujeme dozlatova ze všech stran. Ozdobíme nasekanou petrželkou.

Tip:
Podávat můžete s rýží nebo bramborami.


Mořské plody s fíky a rýží


1388 kJ/332 kcal
bílkoviny: 19 g
sacharidy: 43 g
tuky: 6 g

Ingredience na 1 porci:
100 g mořských plodů, 150 g vařené rýže, 50 g čerstvého fíku, 1-2 stroužky česneku, 5 g olivového oleje, 1 lžička šťávy z limetky, sůl, pepř a koriandr

Postup:
Rýži uvaříme podle návodu. Mořské plody opláchneme a naložíme do marinády z olivového oleje, česneku, šťávy z limetky, soli, pepře a nasekaného koriandru. poté na pánvi s nepřilnavým povrchem ogrilujeme dozlatova. Smícháme s rýží a na kousky nakrájeným čerstvým fíkem.

Tip:
Vyzkoušejte třeba i s naseknými mandlemi.


Vepřový steak s mangovým čatní a salátem1459 kJ/349 kcal
bílkoviny: 29 g
sacharidy: 32 g
tuky: 8 g

Ingredience na 1 porci:
130 g vepřové panenky, 100 g manga, 5 g zázvoru, 10 g rozinek, 3 hřebíčky, 1 celá skořice, 5 g octa, 4 g třtinového cukru, 100 g polníčku, 50 g rukoly, 10 g červené cibule, 3 g olivového oleje, sůl, pepř a 1 lžička šťávy z citronu

Postup:
Maso osolíme, opepříme a orestujeme na pánvi bez tuku. Mango a zázvor oloupeme, nakrájíme na kostičky, vložíme do menšího hrnce, přidáme rozinky, koření, ocet a cukr. Podlijeme vodou a dusíme asi pět minut doměkka. Opláchneme polníček a rukolu, nakrájíme cibuli na kolečka a vmícháme dresing z oleje, soli, pepře a šťávy z citronu. salát podáváme s masem a čatní.

Tip:
Mango můžeme nahradit jablky či hruškami.


Takže tady máte ty slíbené recepty. Moc se omlouvám, že nebyly včera, ale článek se mi nepublikoval, ale vymazal, tak jsem ho dnes musela psát znova, tak snad mi ho prominete.
Dobrou chuť:)

Exotický jídelníček

21. února 2016 v 20:16 Jídelníček
Nebojte se při přípravě pokrmů experimentovat. Dopřejte si občas jídla, která vás zavedou na místa, kde se vám kdysi líbilo nebo na která se už dlouho toužíte podívat. Exotická kuchyně má totiž výhodu, že používá vesměs dietní suroviny.

PONDĚLÍSnídaně: pohankové vločky (30 g), lněná semínka (10 g), sójové mléka (200 ml), banán (80 g), ovocný čaj, 1297kJ/310 kcal
Svačina: celožitný dalamánek (40 g), paprika (150 g), sýr cottage (50 g), voda, 840 kJ/201 kcal
Oběd: vařené těstoviny (100 g), kuřecí prsa (100 g), dušený špenát (150 g), parmazán (10 g), olivový olej (3 g), voda, 1499 kJ/358 kcal
Svačina: salát s kaki, čekankou a mozzarellou, voda, 1146kJ/ 274 kcal
Večeře: rozmixovaná polévka z brokolice (200 g), brambor (100 g), mrkve (100 g) a cibule (30 g), olivový olej (5 g), krevety (100 g) na ozdobu, zelený čaj, 1386 kJ/331 kcal
II. Večeře: kiwi (70 g), 146 kJ/35 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6314 kJ/1503 kcal

ÚTERÝSnídaně: pohankový dalamánek (60 g), pomazánka z žervé (30 g) a sardinek (40 g), okurka (100 g), černý čaj, 1263 kJ/302 kcal
Svačina: kefírové mléko (240 g), pomeranč (150 g), slunečnicová semínka (10 g), voda, 900 kJ/215 kcal
Oběd: kuskus s tofu a mangem, voda, 1467 kJ/351 kcal
Svačina: Dobrá vláknina (20 g), bílý jogurt (150 g), pomelo (100 g), mrkev (100 g), voda, 964 kJ/230 kcal
Večeře: ledový salát (120 g) s polníčkem (50 g), cibule (30 g), paprika (100 g), kuřecí kousky (100 g), olivový olej (7 g), lámankový chléb (40 g), zelený čaj, 1439 kJ/343 kcal
II. večeře: červená řepa (100 g), 106 kJ/25 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6139 kJ/1462 kcal

STŘEDASnídaně: slunečnicový chléb (60 g), vejce natvrdo (50 g), žervé (20 g), rukola (10 g), rajče (100 g), zelený čaj, 1265 kJ/302 kcal
Svačina: rýžové vločky (30 g), rýžové mléko (200 ml), čerství fík (50 g), voda, 946 kJ/226 kcal
Oběd: kuřecí prsa s avokádem a tortillou, voda, 1580 kJ/378 kcal
Svačina: jogurt višňový s vanilkou (200 g), dýňová semínka (10 g), voda, 908 kJ/ 217 kcal
Večeře: losos (100 g), čerstvé houby (50 g), vařená rýže (100 g), olivový olej (3 g), sójová smetana (10 g), okurkový salát (100 g), mátový čaj, 1339 kJ/320 kcal
II. večeře: pomelo (150 g), 261 kJ/62 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6299 kJ/ 1500 kcal

ČTVRTEKSnídaně: ovesné vločky (30 g), jablko (100 g), sušené fíky (10 g), sýr cottage (100 g), skořice (3 g), ovocný čaj, 1255 kJ/300 kcal
Svačina: tmavý dalamánek (60 g), brokolicová pomazánka (50 g), sezamová semínka (10 g), voda, 944 kJ/ 237 kcal
Oběd: polévka z červené čočky (60 g), brambory (50 g), šťáva z limetky (5 g), zázvor (5 g), kari (5 g), cibule (30 g), řepkový olej (5 g), koriandr, voda, 1387 kJ/331 kcal
Svačina: exotický salát s ovocem a kokosem, voda, 1110 kJ/265 kcal
Večeře: karbanátky z mletého masa (100 g), cibule (30 g), hořčice (12 g), římský salát (100 g) s mrkví (100 g) a fenyklem (50 g), olivový olej (5 g), balzamikový ocet (10 g), mátový čaj, 1350 kJ/323 kcal
II. večeře: kefírové mléko (100 g), 151 kJ/36 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6197 kJ/1475 kcal

PÁTEKSnídaně: žitný chléb (80 g), tvrdý sýr s 30% t. v s. (30 g), paprika (100 g), bílý čaj, 1279 kJ/305 kcal
Svačina: sójové mléko (250 ml), banán (120 g), voda, 908 kJ/217 kcal
Oběd: treska (150 g), vařená rýže (100 g), pórek (100 g), mrkev (100 g), chilli paprička (10 g), zázvor (5 g), řepkový olej (5 g), voda, 1476 kJ/353 kcal
Svačina: jogurt s jahodami a cereáliemi (200 g), voda, 887 kJ/212 kcal
Večeře: špíz a ananasem a hovězím masem, mátový čaj, 1325 kJ/317 kcal
II. večeře: mandle (10 g), 261 kJ/62 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6133 kJ/1460 kcal

SOBOTASnídaně: lámankový chléb (70 g), žervé (40 g), fresh mrkvová šťáva (100 ml), zelený čaj, 1293 kJ/309 kcal
Svačina: ovesné vločky (30 g), mandarinka (60 g), bílý jogurt (150 g), voda, 942 kJ/225 kcal
Oběd: králík (150 g), brokolice (150 g), sójová smetana (20 g), řepkový olej (5 g), brambory vařené ve slupce (100 g), voda, 1477 kJ/335 kcal
Večeře: mořské plody s fíky a rýží, bílý čaj, 1388 kJ/332 kcal
II. večeře: kešú (10 g), 232 kJ/55 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6267 kJ/1492 kcal

NEDĚLESnídaně: pohankové vločky (30 g), kiwi (70 g), mandle (10 g), bílý jogurt (150 g), med (7 g), ovocný čaj, 1312 kJ/314 kcal
Svačina: celožitný dalamánek (40 g), tvrdý sýr s 30/% t. v s. (30 g), okurka (100 g), voda, 846 kJ/202 kcal
Oběd: vepřový steak s mangovým čatní a salátem, voda, 1459 kJ/349 kcal
Svačina: rýžové mléko (150 g), ananas (100 g), Dobrá vláknina (30 g), voda, 941 kJ/225 kcal
Večeře: omeleta ze 2 vajec (100 g), mléka (30 ml), špaldové mouky (30 g), špenátu (50 g), sýr ricotta (20 g), černý čaj, 1358 kJ/324 kcal
II. večeře: mrkev (100 g), 178 kJ/43 kcal

CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍJEM: 6094 kJ/1451 kcal

Doufám, že vás tento týdenní jídelníček inspiruje... Tyto jídelníčky bych chtěla přidávat na blog jednou za měsíc (pokud se zadaří tak i jednou za čtrnáct dní). K jídelníčku mám pro vás připravené i recepty, které se na blogu objeví zítra odpoledne. Recepty nebudou na všechny jídla, ale jen na ta, která máte na obrázku (což jsou ty, které jsou zvýrazněné).
Líbí se vám tento projekt? Pište do komentářů...

Ovesná kaše

17. února 2016 v 10:00 Recepty
1) Ovesná kaše s jablkem
Na kaši:
40 g ovesných vloček
mléko
skořice
med

Na ozdobu:
jablko
mandarinka (pomeranč)
mandle (kešu, arašídy)

Postup: Ovesné vločky dáme pražit na pánvičku, dokud nezačnou vonět. Poté přidáme mléko (tak, aby byly vločky ponořené). Vaříme dokud nezhoustnou. Potom přidáme lžičku medu a trošku skořice. Vypneme sporák a necháme chvilku odstát. Nakrájíme jablko na kostičky a vymačkáme šťávu z mandarinky (pomeranče). Hotovou kaši dáme do misky, polejeme šťávou z mandarinky (pomeranče), posypeme kousky jablek a oříšky (mandle, kešu, arašídy, ...). A máme hotovo!

2) Malinová

Na kaši:
40 g ovesných vloček
mléko
med
maliny (mohou být mražené)
sirup z agáve
kokos

Na ozdobu:
chia semínka
jahody (čerstvé nebo sušené)
borůvky (čerstvé nebo sušené)

Popis: Ovesné vločky dáme pražit na pánvičku, dokud nezačnou vonět a potom zalejeme mlékem. Vaříme dokud kaše nezhoustne a přidáme lžičku medu. Do hrnce dáme maliny, aby se rozpustily a přidáme sirup z agáve (pokud nemáte, můžete použít med). Do kaše přidáme kokos a přilijeme maliny. Hotovou kaši nalejeme do misky, posypeme chia semínky a ovocem. A máme hotovo!

3) Mandlová

Na kaši:
40 g ovesných vloček
mandlové mléko
med

Na ozdobu:
jahody (sušené nebo čerstvé)
mandle

Postup: Ovesné vločky dáme pražit na pánvičku, dokud nezačnou vonět a zelejeme mandlovým mlékem. Vaříme dokud kaše nezhoustne a přidáme lžičku medu. Hotovou kaši nalejeme do misky a posypeme jahodami a mandlemi. A máme hotovo!


Dobrou chuť:)

Palačinky 10x jinak

16. února 2016 v 13:04 Recepty
Deset způsobů, jak si pochutnat na palačinkách, je málo. Receptů jsou stovky. Vybrala jsem pro vás neobvyklé, jednoduché a moc dobré.

1) Kakaové palačinky plněné šlehaným tvarohem

Na těsto:
300 ml mléka
2 velká vejce
15 g másla, rozpuštěného
90 g hladké mouky
30 g moučkového cukru
3 lžíce kakaa
špetka soli

Na náplň:
500 g měkkého tvarohu ve vaničce
50 g zakysané smetany
50 g moučkového cukru
hrst rozinek (nemusé být)
máslo nebo olej na opékání
maliny na ozdobu

Postup: Suroviny na těsto smíchejte v uvedeném pořadí a nechte hodinu odpočívat v lednici. Připravte si náplň - tvaroh, smetanu a cukr prošlehejte dohladka. Chcete-li, vmíchejte rozinky. Pánev zlehka vymažte máslem nebo olejem a na středním plameni opékejte tenké palačinky. Namažte je náplní, ozdobte malinami a podávejte.


2) Palačinky se špenátem

Na těsto:
2 vejce
180 ml mléka
65 g hladké mouky
45 g másla, rozpuštěného
sůl
120 ml vody

Na náplň:
2 lžíce olivového oleje
2 stroužky česneku, nasekané
300 g čerstvého baby špenátu
sůl a pepř
50 g parmazánu, strouhaného
220 g sýru brie, na tenké plátky

Medová omáčka:
60 ml olivového oleje
3 lžíce medu
hrst petrželky
máslo

Postup: Smíchejte suroviny na těsto. Na másle opečte 2 palačinky. Na náplň rozehřejte olej, přidejte česnek, špenát a nechte zavadnout. Dochuťte, vmíchejte parmazán a vše přendejte do mísy. V rendlíku prohřejte olej a med. Do pánve vložte palačinku, na čtvrtku dejte pár plátků sýru, trošku špenátu a navrch ještě sýr. Složte ji na trojúhelník a z obou stran prohřejte. Přelijte omákou s petrželkou a máslem.


3) Celozrné palačinky

Budete potřebovat:
80 g ovesných vloček
150 ml mléka
360 ml podmáslí
100 g celozrné mouky
1/2 lžičky mleté skořice
špetka muškátového oříšku
1/4 lžičky soli
1 vejce, rozšlehané
30 g másla, rozpuštěného
1 lžíce hnědého cukru
máslo
2 banány, rozpůlené
čokoláda

Postup: Vločky namočte na 10 minut do mléka. V míse smíchejte mouku, skořici, muškátový oříšek a sůl. Vejce, máslo, hnědý cukr podmáslí a vločky smíchejte v jiné míse a pak přilijte k suché směsi. Pánev vymažte máslem a opečte palačinky. Ozdobte banánem a čokoládovou polevou.


4) Špaldové palačinky

Budeme potřebovat:
15 g másla
2 lžíce javorového sirupu
1 vejce
220 ml mléka
100 g špaldové mouky
špetka soli
máslo
čerstvé ovoce
moučkový cukr

Postup: Máslo a sirup rozpusťte v pánvi, nechte zchladnout. V misce rozšlehejte vejce, mléko a málo se sirupem. Přimíchejte mouku a sůl a nechte těsto odpočinout. Pánev zlehka potřete máslem a opékejte menší, silnější palačinky. Podávejte s čerstvým ovocem a pocukrované.


5) S míchanými vejci

Na těsto:
320 ml mléka
3 vejce
125 g hladké mouky
sůl

Na náplň:
2 lžíce mléka
hrst čerstvých bylinek (pažitka, bazalka)
8 vajec
sůl a pepř
30 g másla
100 g měkkého kozího sýra

Postup: Prošlehejte suroviny na těsto a nechte ho odpočinout. Na másle opečte palačinky, uchovejte je v teple. Na náplň prošlehejte mléko, bylinky a vejce, osolte a opepřete. Na másle umíchejte vejce a nakonec jemně vpravte kozí sýr. Rozdělte na palačinky, přeložte, ozdobte pažitkou a bazalkou.


6) Makové palačinky
Na sirup:
220 g jahod, rozmačkaných
200 g krupicového cukru
120 ml vody
1/2 lžičky vanilkového extraktu
1 lžíce medu

Na těsto:
150 g hladké mouky
1 1/2 lžíce máku
špetka soli
šťáva ze 2 citronů
50 g krupicového cukru
43é ml podmáslí
1/2 lžičky vanilkového extraktu
1 vejce
200 g jahod, na kousky
máslo

Postup: Suroviny na sirup smíchejte na plotn, až se cukr rozpustí. Nechte zhoustnout. Smíchejte mouku, mák a sůl. Vedle prošlehejte šťávu z citronů, cukr, podmáslí, vanilku a vejce, cše clijte do mouky a promíchejte do hrudek. Přimíchejte jahody a na másle opečte palačinky. Přelijte sirupem.


7) S pošírovaným vejcem
Budete potřebovat:
65 g velozrnné + 65 g hladké mouky
sůl
3 velká vejce
120 ml mléka
10 g másla + na opékání
60 g bílého jogurtu
60 g majonézy
4 lžíce citronové šťávy
2 lžíce vody
hrst čerstvé bazalky
sůl
pepř
zelený salát
4 vejce
4 lžíce octa

Postup: Z mouky, soli, vajec, mléka a rozpuštěného másla připravte těsto. Na másle opečeme palačinky. Smíchejte jogurt, majonézu, 2 lžíce citronové šťávy, vodu, bazalku, sůl a pepř. Salát promíchejte se zbylou citronovou šťávou, solí, pepřem. Přiveďte k varu vodu na vejce, přidejte ocet. Ve vodě roztočte vír a z naběračky do ní spusťte rozklepnuté vejce, vařte 3 minuty. Střed palačinky pomažte dresingem, okraje shrňte a navrch dejte salát a vejce.


8) Špaldové s borůvkami

Budete potřebovat:
2 vejce
220 ml kokosového mléka + 200 ml mléka
150 g špaldové mouky
špetka soli
máslo
120 g borůvek
moučkový cukr
šlehačka na ozdobu

Postup: Prošlehejte vejce a obě mléka s moukou a solí do těsta. Na másle opečte silnější palačinky. Naplňte a ozdobte je borůvkami, cukrem a šlehačkou.


9) Palačinky s papričkou

Na těsto:
125 g hladké mouky
2 vejce
120 ml mléka
120 ml vody
15 g másla, rozpuštěného
1/2 lžičky chlli koření
špetka soli

Na náplň:
30 g másla
5 vajec, prošlehaných
1 zelená chilli paprička, na kousky
120 g čedaru, nastrouhaného
1 avokádo, na plátky

Postup: Prošlehejte mouku a vejce, přidejte mléko, vodu, máslo, chilli, sůl. Z odpočatého těsta opečte palačinky. Na másle opečte 5 vajec s papričkou. Přidejte sýr. Palačinky naplňte vejci, poklaďte avokádem a zarolujte.


10) Citronové s ricottou

Na těsto:
360 g podmáslí + 200 g mléka
2 vejce, žloutky a bílky zvlášť
kůra z jednoho citronu
180 g hladké mouky
2 lžíce cukru
špetka soli
80 g ricotty

Na polevu:
200 g cukru
90 ml vody
45 ml citronové šťávy + 1/2 citronu, na kolečka
30 g másla
olej na opékání

Postup: Prošlehejte podmáslí, mléko, žloutky a kůru, přisypte mouku, cukr a sůl, nakonec ricottu a sníh z bílků. Na polevu za stálého míchání vařte cukr s 60 ml vody, až zhnědne. Odstavte, vmíchejte citronovou šťávu, máslo a 30 ml vody. Na oleji opečte palačinky, ozdobte karamelovou polevou a citronem.

Tak co, která se vám líbí nejvíc?

Rok ohnivé opice

15. února 2016 v 13:31 Ostatní
Nejlidnatější země světa slavila. Dne 8. února začal čínský Nový rok, zasvěcený ohnivé Opici. Ta je narozdíl od své předchůdkyně dřevěné Kozy vášnivá a energická, ráda se ukazuje a dovolí si úplně vše. jestli čínský horoskop nelže, máme se tedy ve světě na co těšit...

Charakteristika znamení: Zvědavost a zlomyslnost
Pozitivní rysy: Inteligentní, temperamentní, bystrá, družná, přizpůsobivá, vynalézavá, vtipná, věrná, milující
Negativní rysy: Manipulativní, intrikářská, přecitlivělá, požitkářská, malicherná. Doplňuje se dobře s Krysou a Drakem.
Slavné Opice: Julius Caesar, Leonardo da Vinci, Charles Dickens, Tom Hanks, Harry Houdini, Eleanor Rooseveltová, Diana Ross, Elizabeth Taylor, Harry S. Truman
Dobrý rok pro povolání: Účetní, bankéř, inženýr, konferenciér, spisovatel, terapeut, obchodník, detektiv
Šťastná barva: Bílá, modrá, zlatá

JAKÉ JSTE ZNAMENÍ PODLE ROKU NAROZENÍ?
Opice ..... 2016 ..... 2004 ..... 1992 ..... 1980 ..... 1968 ..... 1956 ..... 1944
Koza ...... 2015 ..... 2003 ..... 1991 ..... 1979 ..... 1967 ..... 1955 ..... 1943
Kůň ........ 2014 ..... 2002 ..... 1990 ..... 1978 ..... 1966 ..... 1954 ..... 1942
Had ........ 2013 ..... 2001 ..... 1989 ..... 1977 ..... 1965 ..... 1953 ..... 1941
Drak ....... 2012 ..... 2000 ..... 1988 ..... 1976 ..... 1964 ..... 1952 ..... 1940
Zajíc ....... 2011 ..... 1999 ..... 1987 ..... 1975 ..... 1963 ..... 1951 ..... 1939
Tygr ........ 2010 ..... 1998 ..... 1986 ..... 1974 ..... 1962 ..... 1950 ..... 1938
Buvol ...... 2009 ..... 1997 ..... 1985 ..... 1973 ..... 1961 ..... 1949 ..... 1937
Krysa ...... 2008 ..... 1996 ..... 1984 ..... 1972 ..... 1960 ..... 1948 ..... 1936
Vepř ........ 2007 ..... 1995 ..... 1983 ..... 1971 ..... 1959 ..... 1947 ..... 1935
Pes ......... 2006 ..... 1994 ..... 1982 ...... 1970 ..... 1958 ..... 1946 ..... 1934
Kohout ... 2005 ..... 1993 ..... 1981 ...... 1969 ..... 1957 ..... 1945 ..... 1933
Já jsem kůň a co vy? Dejte mi vědět do komentářů:)

Krásný Valentýn

14. února 2016 v 17:34 Upozornění
Krásného Valentýna všem. Lásku máme slavit každý den a dnes na svatého Valentýna to možná něčím okořenit. Proč? Jen tak pro radost. Já jsem v životě ještě nenašla svého osudového muže (vlastně ani žádného muže), ale Valentýna nemusíte slavit jen se svou láskou, ale také s kamarády, rodiči, sourozenci... Užijte si den jak nejlíp dovedete.

Ještě připomínám, že se můžete zapojit do narozeninové soutěže o náramky.
Užijte si den:)

Narozeninová soutěž

13. února 2016 v 7:59 Upozornění
Včera jsem měla narozeniny a tak jsem se rozhola pro vás uspořádat narozeninovou soutěž o náramky. Jsou to ručně pletené náramky z bavlnek, na které tady bude během víkendu návod.
Soutěžit se bude o dva náramky (pokud by se vás zúčastnilo hodně, možná přidám).

Soutěž je vlastně o Nejoriginálnější a Nejužitečnější komentář.
Odteď můžete na mém blogu komentovat články (ty co jsou už na blogu i ty co budu přidávat později). Sputěž trvá do 29. 2. 2016 (při velkém zájmu bych souěž prodloužila).
Do komentářů mi můžete napsat, co se vám na článku líbilo/nelíbilo, nějaké připomínky, rady, cokoliv... určitě uvítám. Nakonec vyberu vítěze.

Ilustrační foto náramků přidám během dne.

Tak hurá do toho, jsem zvědavá na vaše komentáře.

Anglie

12. února 2016 v 11:00 Cestování
V dnešním článku vám představím moji cestu do Anglie. Do Anglie jedu až v červnu, ale rozhodla jsem se vám představit co tam budu dělat. Do Anglie si samozdřejmě vezmu foťák a budu pořizovat fotky kdykoliv to bude třeba. Každý den potom budu přidávat články i s fotkami. Teď vám představím program.

1. den
Procházka historickým centrem města Worcester - Guildhall, Ye Old King Charles House, Greyfriarsm Commandery, katedrála

2. den
Dopoledne výuka angličtiny. Výlet do Convetry, prohlídka Transport Museum, které prošlo významnou rekonstrukcí na interaktivní muzeum věnovaného historii britské dopravy. Procházka městem.

3. den
Dopolední výuka angličtiny. Výlet do Birminghamu, návštěva čokoládovny Cadbury World, prohlídka budovy navržené architektem Kaplickým.

4. den
Výlet do Walesu, návštěva impozantních pozůstatků Titern Abbey, poté přejezd do Cardiffu, procházka kolem hradu, a poté prohlídka nové části města - Cardiff Bay.
5. den
Dopolední výuka angličtiny. Přejezd do Stratfordu na Avonou, návštěva rodiště W. Shakespeara, procházka historickým centrem města a prohlídka Holy Trinity Church, místa posledního odpočinku tohoto slavného britského spisovatele.

6. den
Celodenní pěší prohlídka Londýna. London Eye, Houses of Parliament, Whitehall, Buckingham palace, Trafalgar Square, projížďka lodičkou do The City, procházka kolem Globe, HMS Belfast, Towerbridge, Tower of London.

Tak to je celý program mé cesty do Anglie, strašně se těším a doufám, že na vás dokážu pomocí článků a fotek z tohoto výletu přenést dobrou energii.
Mějte fajn den:)

DODEJTE JÍDLU CHUŤ

11. února 2016 v 14:00 Jídlo
Máte pocit, ž vašemu jídlu něco chybí? Pak buďte při výběru ochucovadel opatrní, mohou obsahovat příliš mnoho soli a přebít přirozenou chuť jídla.

1) SÓJOVÁ OMÁČKA
(v 10 g - 54 kJ/13 kcal)

Vyrábí se frementací ze sójových bobů, vody a soli. Je zdrojem vitaminu B12. Pozor, průmyslově vyráběné sójové omáčky mohou obsahovat chemické látky a barviva.

2) MAGGI
(v 10 g - 59kJ/14 kcal)

Je koření z hydrolyzované rostlinné bílkoviny, vody a soli. Obsahuje ale i cukr a řadu přídavných látek. Používá se k dochucení polévek. omáček, zeleniny i salátů.

3) TABASCO
(v 10 g - 209 kJ/50 kcal)

Je vyrobeno z extra pálivých papriček, které zrají v bílých dubových sudech po dobu tří let. Následně se smíchají s octem a vodou. Přidává se například k masu, do omáček, salátů.

4)SLADKÁ CHILLI OMÁČKA
(v 10 g - 91 kJ/22 kcal)


Kromě chilli papriček obsahuje cukr, vou, česnek, sůl a regulátor kyselosti. Můžete v ní najít i škrob nebo zahušťovadlo. Přidává se k masu na grilu nebo k přílohám.

5) OCET
(v 10 g - 17 kJ/7 kcal)

Označuje se jako potravinářská přísada a konzervační činidlo. Obsahuje kyselinu octovou. Podle přidaných přísad známe i vinný, jablečný, balzamikový, rýžový a sladový ocet.

7) BUJON
(v 10 g - 120 kJ/29 kcal)

Je vlastně dehydratovaný vývar. Při jeho výběru sledujte hlavně obsah soli a zvýrazňovače chutí, například glutamát. Vyhnout se mu můžete při koupi bujonu v biokvalitě.

8) KREMŽSKÁ HOŘČICE
(v 10 g - 46 kJ/11 kcal)

Vyrábí se z vody, hořčičného semínka, cukru, octa, jedlé soli a koření. Neměla by obsahovat konzervační látky. Používá se hlavně k uzeninám, masu, ale i do omáček.

9) PLNOTUČNÁ HOŘČICE
(V 10 g - 37 kJ/9 kcal)

Má obdobné složení jako hořčice krémžská. Svou krásně žlutou barvu má pomoci barviv - žluti hořčičné, E102, 110 a 124. Dále obsahuje antioxiant disiřičitan draselný.

10) KŘEN
( v 10 g - 80 kJ/19 kcal)

Můžete koupit čistě jednosložkový nebo s nastrouhaným jablkem či obohacený šlehačkou. Jeho příprava doma není vůbec složitá. Podává se nejčastěji k masu a uzeninám.

11) MAJONÉZA
(v 10 g - 192 kJ/46 kcal)

Vyrábí se z rostlinného oleje a vaječných žloutků, šťávy zcitronu nebo octa, soli a pepře. Prodává se v light verzi, v kombinaci s jogurtem, slouží také k přípravě tatarské omáčky.

12) KEČUP
(v 10 g - 46 kJ/11 kcal)

Je druh husté zeleninové omáčky. Vyrábí se z rajčat, rajčatového protlaku, může obsahovat sůl, cukr, koření i celer. Proto raději sledujte pečlivě informace uvedené na obalu.

13) WASABI
(v 10 g - 119 kJ/28 kcal)

Tato zelená pasta se vyrábí z křenu, sorbitu, soli, vody, přírodních barviv, cukru, emulgátoru a okyselovače. Slouží v kombinaci se sójovou omáčkou jako jedna z přísad při výbobě suši.

Tip šéfkuchaře Filipa Sajlera (www.petfectcatering.cz), kterého znáte z pořadu ČT Kluci v akci:
,,Ideální k dochucení jsou různé druhy soli, jako jsou například mořská, alpská, havajská, maldonská a další. Čerstvě mleý pepř, bylinky a tradiční koření. Dochucovadla, polévkové koření a kořenicí směsi často pouze přebýjejí chuť surovin, a proto nemají v kuchyni své opodstatnění."

11 SUPER ANTI-AGE POTRAVIN

10. února 2016 v 12:00 Jídlo
Jsem si vědoma toho, že se dokolečka píše a mluví o stejných surovinách, které mají neuvěřitelně pozitivní vliv na naše zdraví. Takže je tentokrát probereme opravdu ve stručnosti a spíše proto, abychom si připoměli jejich blahodárný účiněk na naše zdraví a pokožku.

1) Olivový olejObsahuje polyfenoly, silné antioxidanty, které chrání srdce, snižují špatný cholesterol a taky dodávají vitaminy, především E, rozpustné v tucích. V kuchyni používejte ten panenský do salátů, a pokud budete něco tepelně upravovat, pak raději sáhněte po tzv. rafinovaném, obvykle se prodává v PET láhvi.

2) JogurtV přírodní podobě je bohaty na probiotické kultury a taky vápník, který zabraňuje osteoporóze. Když hobudete pravidelně jíst, omládnou vám střeva a vaše kosti budou moci déle odolávat nárazům při sportu. Pozor, ochucené jogurty mohou obsahovat cukr, ten vápník naopak z těla odbourává.

3) Ryby
Jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, ty chrání cévy a také snižují špatný cholesterol. Bohužel jako Češi patříme k národu, který si stále ještě na chuť ryb zvyká. Nejčastěji je jíme v podobě oblíbeného suši a přitom zapomínáme, že máme moc dobré a libové sladkovodní ryby, jako jsou třeba candát nebo pstruh.

4) OřechyPodle studie adventistů sedmého dne, kteří kladou důraz na zdravý životní styl a jsou vegetariáni, může pravidelná konzumace ořechů prodloužit život o dalších dva a půl roku. Obsahují totiž nenasycené tuky, vitaminy v nich rozpustné, minerální látky, fytochemikálie včetně antioxidantů.

5) VínoJezte především v podobě hroznového vína, ale i to tekuté, pokud je kvalitní bez přidaných látek, může obsahovat látku resveratrol. Ta podle studií provedených na zvířatech může aktivovat geny, které zpomalují stárnutí buněk. Zároveň chráníte své srdce i paměť a snižuje riziko výskytu diabetu 2. typu.

6)Tofu

Je kromě jiného bohaté na izoflavony (fytoestrogeny). Ve studii publikované v časopisu Journal of Ameican College of Nutrition měly myši krmené izoflavony vystavené UV záření méně vrásek a hladší pleť než jejich nekrmené kolegyně. Podle toho vědci soudí, že tyto látky mohou zabránit ničení kolagenu.

7) Rajčata

Jsou zdrojem lykopenu, což je karoteinoid (barvivo), které dělá rajčata červenými. Také se v poslení době dává do souvislosti hlavně s prevencí rakovinového onemocnění. Podle jedné z amerických studií ale umí chránit pokožku i před UV zářením. Stačí, když si denně dáte trošku rajčatového džusu.

8) Papája


Je dalším ovocem bohatým na vitamin C. Ten chrání buňky kůže tak, že pomáhá opravit jejich DNA, jež bylo poškozeno UV zářením. Což může v horším případě vést k rakovinovému bujení. Zároveň papája obsahuje enzym papain, který nejenže podporuje trávení, ale má také protizánětlivé účinky.

9) Jahody


Obsahují velkou dávku vitaminu C, který kromě posílení imunitního sysrému pomáhá zároveň oddálit tvorbu vrásek. Má antioxidační vlastnosti, zbavuje tělo volných radikálů a zároveň hraje roli při syntéze kolagenu. Tato nerozpustná bílkovina umí zpomalit proces stárnutí, pomáhá zpevnit pokožku.

10) Růžový grapefruit


Kromě lykopenu obsahuje vitaminy C, B1, K a flavonoidy. Působí antioxidačně, posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh a snižuje špatný cholesterol. Zároveň působí preventivně při riziku rakoviny plic a žaludku. V kombinaci s cukrem může v žaludku vyvolat kvasící stav.

11) Kukuřice
Je výborným zdrojem luteinu, druhu karotenoidů. Stejně jako lykopen chrání lutein pokožku před poškozením UV zářením. Kukuřice dodává energii, stimuluje mozkovou činnost, odbourává stres a podporuje soustředění. Pokud není zrovna její sezóna, můžete si ji dopřát ve zmrazené podobě.

Čajové pohlazení

9. února 2016 v 12:00 Jídlo
Ochutnejte čaje, které nejen krásně voní, ale nádherně vypadají i uvařené v čajové konvici. Díky nim to u vás doma doslova rozkvete.

1) ZE SEDMIKRÁSEKŽe zrovna nekvetou? Proberte zásoby bylinkářů a ochutnejte ho. Luční květina má v čaji svěží, lehkou chuť a hodně toho i umí. Nemůete se zbavit urputného kašle nebo se k vám opakovaně vrací respirační onemocnění? Uvařte si sedmikráskový čaj. Trápí vás bolesti hlavy nebo menstruační bolesti? I s těmi vám pomůže. Ideálně neslazený. A až zase pokvetou, zkuste čaj i z čerstvých květů.

2) LEVANDULOVÝ
Čerstvou levanduli si můžete přidat do salátu, sušenou vyhánětnechtěný hmyz z šatníku anebo si s obou připravit čaj. Levandulová vůně vás obklopí okamžitě, intenzivní chuť, kterou si možná budete chtít dosladit, se přidá vzápětí. Pomůže vám s nespavostí, sbohem dáte nervozitě, napětí a žaludečním potížím. Stačí zalít dvě až tři čajové lžičky čtvrt litrem vody a nechat pšt minut louhovat.

3) Z KVĚTŮ CHRYZANTÉMYNa zahrádce vypadají skvěle, ale to není všechno, co chryzantémy umí. Ze sušených květů se dá připravit i lahodný čaj. Čínská medicína navíc tvrdí, že má i velký léčebný potenciál - pomáhá unaveným očím, povzbuzuje činnost jater a hodí se, i když vás trápí vysoký krevni tlak. Doporučujeme uvařit si ho do skleněné konvice. Až květy zalijete, jakoby ožijou a budou se na hladině vznášet jako malý květinový koberec.

4) KVETOUCÍ

Určitě jste je viděli, ale už jste je ochutnali? Ty prapůvodní, které v v Číně ručně vyrábějí celá staletí (nejdříve jen pro císaře), byly vázané z kvalitního bílého čaje a doplněné o exotické květy, třeba lilie. Dnes jsou častější zelené čaje doplněné o měsíček zahradní, květy jasmínu či chryzantémy. Nálev z jednoho květu lze připravit čtyřikrát a co se účinků týče, budou se pokaždé lišit podle konkrétního květu, který ovlivňuje i vůni a chuť. Samotný zelený čaj je ale plný antioxidantů, takže pomáhá zastavit stárnutí. Setkat se můžete i s černými kvetoucími čaji.

5) Z PRVOSENKY NEBOLI PETRKLÍČE
I z petrklíče, klasického posla jara, se dá ale vařit čaj, a hodně prospěšný. Zalijte dvě lžičky sušených květů zhruba čtvrt litrem horké vody a nechte patnáct minut louhovat a pijte. Pomůže vám s odkašláváním nebo chronickými nemocemi dýchacích cest. Má také močopudný účinek a osvědčil se i jako mírné projímadlo. Ještě intenzivější léčivé účinky má její kořen, který můžete pít při revmaismu. Jen pozor, dejte si jen jeden šálek vlažného čaje denně - některé látky obsažené v prvosence se totiž při větším množství sávají jedovatými.

6) Z RŮŽOVÝCH POPUPAT
Jak chutná? Stejně nasládle, jako voní. Růžové okvětní lístky nebo celá poupata dokazují, jak zbytečně opomíjíme spoustu darů přírody jen proto, že je známe jen jako okrasné. Mají totiž dar chutnat, třeba právě v čajích - čistě růžových i v kombinaci s verbenou či čajem bílým. A pozor, brzy bude Valentýn a růže mají prý netušené afrodiziakální účinky. Takže navařte čaj, zasypte růžovými lístky i zeleninový salát, zamraze popata do kostky ledu a uvidíte... Pokud ale budete dělat cokoli z květů, myslete na to, aby byly v bio kvalitě, což znamená především chemicky neošetřené!

OMLUVA

9. února 2016 v 8:55 Upozornění
Chtěla bych se vám moc omluvit, za to, že u předchozích článků se vymazaly obrázky. Nevím proč, ale poslední dobou mi to nějak blbne. Obrázky se budu snažit dodat co nejdříve.

6 NOVÝCH TRENDŮ V JÍDLE

8. února 2016 v 16:30 Jídlo

Už jste ochutnali cuketové špagety, veganský pudink nebo si naservírovali snídani v paleo stylu? Otestujte novinky, které hýbou světem gurmánů a food blogů.

Raw food, kvalitní ingredience, paleo dieta a inspirace světem veganů - to jsou ve zkratce trendy, které dnes určují obsah našich talířů. Výsledná symfonie chutí a vůní spolu a maximálním obsahem vitaminů a minerálů vás snadno svedou k radikální proměně jídelníčku.

1) KÁVA LOUHOVANÁ ZASTUDENA

Tento typ přípravy kávy nemá nic společného s ledovou kávou. Jde o velmi populární ,,cold brew coffee", což je zdlouhavý, ale šetrný způsob louhování namletých kávových zrn ve studené vodě (trvá zpravidla zhruba dvanáct hodin). Výsledek vás příjemně překvapí nižší aciditou a větší sladkostí. Už se dá koupit i jako hotový produkt ve skleněných lahvičkách a často se přidává do různých drinků a koktejlů.

2) VARIACE NA MLÉKO

Sójové či rýžové mléko najdete v obchodech už delší dobu. Teď se však do popředí dostávají alternativ kravského mléka vyrobené z oříšků. Na domácí výrobu je velmi praktické například ,,kešú mléko". Kešú totiž můžete na rozdíl od ostatních ořechů, které by se měly před mixováním máčet celou noc, naložit do vody jen na pár hodin. Nejnovějším trendem je pak kombinování různých druhů alternativního mléka. Například britská šéfkuchařka AmberRose přišla s receptem na mléko složené ze slunečnicových a dýňových semínek a kešú.

3) KOKOSOVÁ MÁNIE
Nízkotučné diety, jejichž součástí byla zvýšená konzumace cukru, jsou už minulostí. Dnes jsou ,,in" zdroje zdravých tuků, jako je dýňové máslo, avokádo či hvězda rafinovaných gurmánů - kokos. Kokosové mléko, kokosová voda či kokosový olej už nejspíš znáte.stále populárnější je však kokosová mouka vyrobená ze sušené a jemně mleté dužniny. Při slazení zase můžete použít kokosový cukr, který se získává z ručně nasbíraného nektaru kokosových palem.

4) NOVÁ SNÍDANĚPaleo styl - dopřejte si ráno v duchu paleo stravy. Paleo dieta doporučuje vyřadit zemědělské produkty (obiloviny, luštěniny, pěčivo, mléko), které se v pravěku nekonzumovaly. Snídaně mívá podobu smootie nebo je založena na čerstvých vejcích. Vyzkoušejte i různé alternativy obilovin, jako je amarant, pohanka či quinoa, Chuťové buňky vás snadno přesvědčí, že palačinky z pohankové mouky rozhodně nepokulhávají za těmi klasickými.
Veganské pudinky - do ranního menu zařaďte i netradiční ,,veganské pudinky", které mají s tím vanilkovým společný jen název a konzistenci. Tady je jednoduchý recept: rozmixujte avokádo, přidejte lžičku kvalitního kakaa a trochu datlového sirupu (nebo dvě datle). Výsledkem bude koktejl blahodárných látek a prospěšných tuků, který vás nakopne.

5) PŘÍRODNÍ LÉKARNIČKA

Místo polykání hromady prášků na drobné neduhy raději sáhněte po čistě přírodních prostředcích.

Proti únavě - Ochutnejte prášek z listů afrického stromu moringa, jemuž se právem přezdívá strom věčného života. Obsahuje totiž třináct vitaminů a minerálů a je obzvlášť bohatý na železo.
Chutě na sladké - Ty se dají zkrotit nasládlým sirupem z jiho amerického kořene Yacon, který má nízký glykemický index, obsahuje pouze 20 kalorií v jedné lžičce, zásobí vás vlákninou, a navíc z něj načerpáte látky, které prospívají střevní mikroflóře.
Nedostatek energie - Zkuste to s kurkumou. Mastrouhaný kořen můžete přidat do omáček nebo marinád. Anebo ai uvařte čaj z kurkumy, zázvoru a citronu, jehož povzbudivé účinky vám vlijí sílu do žil.

Láska prochází žaludkem
...a proto se o svůj trávící trakt starejte s láskou. Tady je několik tipů jak si užít jídlo, které zároveň prospěje vašemu zdraví a pomůže vám k pohodovému trávení živin.

Fermentace - o blahodárném vlivu potravin upravených pomocí kvašení, jako je kysané zelí nebo kefír, se ví už dlouho. Zkuste teď svůj jídelníček obohatit o fermentované lahůdky asijské provenience - do zálivek přidejte japonské miso nebo si připravte oblíbené korejské kimchi.
Probiotika - možná už je užíváte, víte ale, jestli si ji dáváte ve správnou chvíli? Podle studie King's College mají probiotika větší účinnost, když jsou brána na lačný žaludek.
Chytrý trik - trávení vám ulehčí finta odkoukaná od britské nutriční terapeutky Vicky Edgson. Stravitelnost ingrediencí na salát podle ní výrazně zvýšíte tím, když je ne půl minuty vhodíte do vařící vody a vzápětí zchladíte ve studené.

6) TĚSTOVINY JINAK
Zeleninové špagety, ať už vařené, lehce osmažené na pánvi, nebo ve stylu raw food, začaly v poslední době trochu zastiňovat klasické těstoviny. Za svoji popularitu vděčí kromě blahodárného vlivu na štíhlou linii i snadné přípravě. Stačí totiž jen vsunout do spiralizéru cuketu, řepu. mrkev nebo okurku a párkrát zatočit kličkou. Spiralizér, šikovný kuchyňský pomocník původem z Japonska, se díky tomu stal součástí většiny kuchyní.

A co vy? Znáte tyhle trendy? Máte vlastní recepty? Podělte se o ně se mnou a s ostatními čtenáři do komentářů.

JUST - Péče o tělo (1. část)

4. února 2016 v 16:10 Just
1) Měsíčkový krém


Měsíček lékařský írně desinfikuje, hojí nejrůznější poranění i popáleniny, zaceluje jizvy, zmírňuje pálení, svědění a podráždění stresové pokožky. Pomáhá při zarudnutí kůže, zmírňuje její alergickou reakci na sluneční záření, ulevuje při zánětech dásní, zduřeninách, otocích, bolácích a bradavicích. Krém celkově zjemňuje, zvláčňuje a obnovuje ochranný plášť.

Účinné látky: olej ze sóji, extrakty z měsíčku lékařského, slézu a echinacey, kyselina hyaluronová, vitamin E, alantoin, parafinový olej

Obsah: 60 ml
Cena: 435 Kč


2) Levandulový krém


Schopnosti levandule jako "evropského tea tree" doplněné o účinné látky, zaručují tomut krému účinnost při ekzémech, dermatitidách. lupénce, plísních, akné, při hojení ran a boláků. Uplatnění najde při péči o ruce včetně nehtů, jako denní i noční krém, při uvolňující masáži a při celulitidě po lymfodrenáži. Levandule uvolňuje křeče, pmáhá při plynatosti, menstručních bolestech a hemoroidech.

Účinné látky: levandulový olej, extrakty z aloe vera a vilínu virginského, hedvábné proteiny, sorbitol, glycerin, bisabolol, kerastim, kyselina mléčná a kyselina gallová.

Obsah: 60 ml
Cena: 380 Kč

Omlouvám se, že jsem dlouho nepřidala článek, ale bylo toho hodně ve škole.