VÍKEND plný jídla, historie a romantiky

31. března 2016 v 20:34 |  Cestování
Lákají vás římské taverny, kde si vychutnáte sklenku červeného, legendární pařížský bouloňský lesík nebo máte chuť objevovat londýnská muzea? Přináším vám tipy na tři nabité víkendy v evropských metropolích.ŘÍM (věčné město)
Kam se vydat: Klasiku, jako je Koloseum, chrám svatého Petra a vatikán, Andělský most, Španělské schody či fontánu di Trevi, už máte určitě dokonale zmapovanou. Nádherný výhled na slunce zapadající za chrám svatého Petra vám nabídne vyhlídka Pincio. Další neočekávané pohledy na město se vám otevřou u letohrádku Villa Lante. A pokud zatoužíte po pikniku v ležérním římském stylu, vyrazte do parku u Villy Celimontana. Lahodné italské sýry a čerstvé ovoce nakoupíte na rušném tržišti Campo de' Fiori, kde nasajete atmosféru každodenního římského života. Pak se můžete vydat po stopách méně okoukaných, ale o to úchvatnějších římských památek, jako je věžovitá hrobka Cecilie Metelly či Piramide Cestia, což je jediná pyramida v Římě.

Kde se najíst: Mekkou italských gurmánů a nejoblíbenější čtvrtí plnou restaurací a taveren je Testaccio, kde jsou i noční bary. Doporučila bych třeba Stazione di Posta, která má michelinskou hvězdu (www.stazionediposta.eu/). Oblíbené jsou také restaurace ve čtvrti Trastevere a kolem náměstí Cavour. Ctí se tu dědictví židovské kuchyně, slavným pokrmem je carciofi alla giudia neboli smažené artyčoky posypané česnekem a petrželí (zajděte si na ně do restaurace La Botticella, www.ristorantelabotticella.com/). Na večeři zamiřte vždy tam, kam chodí místní a kde vidíte fronty před vstupem, běžně se tu čeká na ulici. Vyhlášená je římská zmrzlina, gelato artigianale (dostanete ji například v Gelateria Giolitti) a také slavný zákusek maritozzo, který se jí hlavně v noci při toulkách městem.
Jak cestovat: Levné letenky pořídíte u Wiz Air, Ryanair anebo jeďte autobusem s Eurolines. Zajímavou variantou je i cesta přes Vídeň, odkud můžete pokračovat nočním vlakem.

Kde se ubytovat: Pro romantický pobyt se hodí luxusní Palazzo Monfredi, kde si vychutnáte ranní preso s výhledem na sousední Koloseum. Pokud chcete držet svůj rozpočet na uzdě, najděte si přes Airbnb ubytování v soukromí nebo vyzkoušejte hostely s cenou kolem 25 eur za noc (www.aighostels.it).

Co si nastudovat před cestou: Podívejte se na nějaký film, kde je Řím zachycený, a inspirujte se - Sladký život, Řím (Federico Fellini), Mamma Roma (Pier Paolo Pasolini), Velká nádhera (Paolo Sorrentino), Do Říma s láskou (Woody Allen) či Jíst, meditovat, milovat. Netradiční pohled na italskou metropoli nabízí i kniha Karla Čapka Italské listy.
PAŘÍŽ (město elegance a lásky)
Kam se vydat: Skladatel Fréderic Chopin prohlásil: "Paříž je všechno, co chceš!" a já mu musím dát za pravdu. Je to jen na vás. Můžete se stát nadšenou turistkou, která navynechá možnost postavit se proti katedrále Notre-Dame, vyšplhat se na Eiffelovu věž, proběhnout pulzující bulvár Champs-Élysées a vystát si frontu na vstupenku do Louvru. Anebo se rozhodnete stát se Pařížankou, zajdete na největší bleší trh Marché aux puces de Saint-Ouen (koná se od soboty do pondělí) a naplánujete si piknik v Bouloňském lesíku, kde Francouzi hrají oblíbený pétanque a míjejí se na lodičkách plujících po jezeře. Pro někoho může být zážitkem i procházka po pařížských hřbitovech. Může to znít zvláštně, ale třeba Pere Lachaise, největší hřbitov metropole, kde je vysázeno 5300 stromů, má svoje kouzlo. S naprosto cizími lidmi se tu setkáte u hrobů Edith Piaf, Oscara Wilda, Balzaca či Jima Morrisona a najednou vás spojí chuť zůstat co nejdéle na místech, která patří známým umělcům, snad v touze získat trochu jejich inspirace. Pokud máte raději nadhled, doporučuji Montparnasskou věž anobo z druhé strany baziliku Sacré-Coeur, kde budete mít Paříž jako na dlani.
Kde se najíst: Kolem jídla se ve Francii točí svět, proto chtít doporučit jedno místo by bylo vrcholem drzosti. Kamkoli se v paříži vydáte, narazíte na restaurace (řada jich je v Latinské čtvrti), creperie (co třeba La Creperie de Josselin), kavárny, brasserie či pekárny. Pro nejlepší zmrzlinu vás pošlu na ostrov Svatého Ludvíka do zmrzlinárny Berthillon. A jestli milujete sladké, cukrářka Iveta Fabešová, milovnice francouzských dezertů, po své poslední návštěvě Paříže doporučuje Le Chocolat Alain Ducasse a L'Eclair de Génie.

Jak cestovat: Nejrychleji a mejpohodlněji, tedy letecky. Z Prahy se do Paříže létá několikrát denně, takže si můžete vybrat hned z několika společností (ČSA, air France, SmartWings, Transavia, EasyJet). Z Letiště Charlese de Gaulla i z Orly se do města dostanete rychlodráhou RER zhruba za 40 minut. Pokud se rozhodnete jet autem, kvůli vysokému placení za parkovné a spletitosti města se centru raději vyhněte.

Kde se ubytovat: Na www.booking.com si jednoduše zarezervujete hotel blízko metra nebo míst, která chcete navštívit. Nenechávejte to však na poslední chvíli. Pamatujte na to, že Paříž je miláčkem turistů po celý rok.

Co si zjistit před cestou: Než odjedete, udělejte si filmový večer a nalaďte se na město, které má styl. Po kouscích se vám poskládá obraz metropole díky snímkům Paříži, miluji tě, Amélie z Montmartru i pohádce plné lahodných chutí Ratatouille. Inspiruje vás novinář Jan Šmíd a jeho knížka Třicet dní v Paříži a pobaví vás román Merde! Rok v Paříži od Stephena Clarka. Předem se připravte na to, že anglicky se domluvíte spíše s mladšími lidmi. A také se smiřte s tím, že Paříž nelze poznat, a už vůbec ne projít za jeden víkend. Lepší je proto zvolnit tempo - díky tomu zažijete mnohem víc, než o čem se vypráví v průvodcích.
LONDÝN (spanilé město králů)
Kam se vydat: Kromě slavných míst, ke kterým patří Westminsterské opatství, Tower Bridge, Tower, Piccadilly Circus nebo Buckinghamský palác, nesmíte při návštěvě londýna vynechat zdejší muzea. Jsou úchvatná a patří k nejlepším na světě. Doporučuji Národní galeriis bohatými sbírkami nejslavnějších obrazů světa, Victoria and Albert Museum nebo Přírodopisné muzeum. Do všech je vstupné zdarma. Večer se pak zajděte podívat na některý z muzikálů na West Endu. Nikde na světě, snad jenom s výjimkou newyorské Broadwaye, nic tak dokonalého neuvidíte. Chcete-li zažít něco netradičního, zajeďte do alternativní čtvrti Camden Town na trhy. Skvěle zde nakoupíte a také se tu dobře a levně najíte. Nejen pro romantiky doporučuji cestu lodí po Temži až do slavného městečka Greenwich s neméně slavnou observatoří a dechberoucím výhledem na město.

Kde se najíst: S jídlem v Londýně nikdy neuděláte chybu! Zajděte si například do podniků v Kingly Court na Carnaby Street v Soho. Doporučuji také kabibskou The Rum Kitchen. Na snídani se vydejte do nedaleké Wardour Street. Výborné snídaňové menu zde nabízí italské bistro Princi. Na výborný nedělní brunch si zajděte do Jackson & Rye o kousek dál. Bistra a patisserie jsou poslední dobou londýnskou doménou. V drobných podnicích s domácím pečivem je pořád plno. Zkuste třeba Fabrique Bakery na Portobello Road v Notting Hillu nebo Nordic Bakery s výbornými skořicovými rolkami. Pokud nechcete za jídlo příliš utrácet, zajděte si do řetězce rychlého občerstvení Wasabi, kde seženete poměrně dobré a levné sushi.

Jak cestovat: Nejpohodlněji s British Airways, která jako jediná letecká společnost létá z Prahy na hlavní londýnské letiště Heathrow, odkud se dostanete do centra města přímou linkou metra. zpáteční letenku seženete od 4900 Kč na www.ba.com.

Kde se ubytovat: Možností ubytování je tu mnoho, ale vše je poměrně drahé. I přes velmi vysoké ceny je velký problém nějaké volné lůžko vůbec sehnat, na což je potřeba myslet dopředu. Slušné ubytování za relativně příznivou cenu nabízí Copthorne Tara Hotel v nádherné čtvrti Kensington, kde také dobře nakoupíte. Pokud chcete do ubytování investovat, doporučuji hotel Hazlitt's.

Co si zjistit před cestou: Jelikož je Velká Británie ostrovní zemí oddělenou od zbytku Evropy kanálem, je tu pár věcí trochu jinak. Jezdí se vlevo, libry jsou na placení celkem složitou měnou, mají tady i jiné jednotky měr a vah a do elektřiny budete potřebovat zvláštní zástrčku. Dopředu si nastudujte plánek poměrně složitého londýnského metra. Před odletem se pak nalaďte na správnou londýnskou atmosféru u filmové Lásky nebeské.

Moc se omlouvám, že teď dlouho článek nebyl, ale měla jsem toho moc. Tento článek je delší, tak snad vám to alespoň trošku vynahradí. Další plánuji na zítra, tak snad to vyjde. Mám pro vás také jedno malé překvapení, ale o tom až příště.
A ještě pokud byste mě chtěli sledovat na sociálních sítích, tak můžete na Facebooku, Instagramu, Asku a nově i na Snapchatu.

Věnováno Barušce Kotalíkové a Kubíčkovi Kotalíkovi z bkblog.cz

YOU LIVE ONLY ONCE

Kiss Vaše Káťa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annie Annie | Web | 31. března 2016 v 20:44 | Reagovat

Moc pěkný článek. Já miluju cestování. :)

2 jidlozdravikosmetika jidlozdravikosmetika | E-mail | Web | 31. března 2016 v 20:51 | Reagovat

[1]: To mě těší❤ Já taky cestování miluji, je to můj život❤❤

3 Martin Vrubl Martin Vrubl | Web | 31. března 2016 v 20:51 | Reagovat

Zdravím, jmenuji se Martin Vrubl a chci Vám popsat svou cestu k úspěchu.
Studoval jsem, tak jsem si založil živnost (nemusíte jako studenti platit soc. a zdrav. pojištění).
Rozjel jsem si úspěšný blog - jako je tento a nasadil na něj reklamy, dnes mám pasivní příjem ze svého
blogu 7 000Kč měsíčně. Není to moc, ale na drobnosti do mého života to stačí. Za vše děčím úspěšným lidem
kteří o tom píšou: http://vasuspech.cz/zkrotte-sve-finance/ . Doporučuji přečíst užitečné rady a tipy, začátky jsou těžké,
ale věřím že to taky dokážeš.

4 jidlozdravikosmetika jidlozdravikosmetika | E-mail | Web | 31. března 2016 v 21:43 | Reagovat

[3]: Děkuji za radu a důvěru❤

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama